|
Jeg har en hel haug krystaller, og jeg har ikke peiling på om de virker eller ikke. Det jeg trenger er en Crystal tester. Etter et søk på google, fant jeg noe jeg kunne bruke:

Skjema til en enkel Crystal tester. Tegnet i KiCad
Med denne kretsen kan jeg også koble på en frekvensteller. Jeg har denne.

Samme skjema, men nå har jeg laget en PCB modell.

3D modell av PCB.
Liste over komponenter:
EESchema (20080825c) >> Creation date: 30/3/2010-12:46:17
#Cmp ( order = Value ) | 0,15nF C2 | 0,47nF C4 | 0,68nF C1 | 1,0nF C3 | 1,0nF C5 | 100R R1 | 1K R3 | 1N4148 D1 | 1N4148 D2 | 39K R2 | 560R R4 | CONN_1 P2 | Crystal P1 | LED D3 | LED D4 | PN2222 Q1 | PN2222 Q2 | Power P3 | Switch P4 #End Cmp
#End List
Alle filene kan du laste ned her.
Før jeg begynner å skrive ut, enten på transparent eller fotopapir, skriver jeg ut på vanlig ark. Der stikker jeg hull med en tegnestift, og plasserer alle komponentene. På denne måten får jeg sjekket at jeg har alle komonentene, at det ikke er for trangt, og at alle komponentene er koblet.

Lurt triks i Ludo.

Første test etter at alt er loddet...
De to LEDene betyr dette:
LED til høyre lyser når det er spenning påsatt.
LED til venstre lyser når deter en krystall i de gule krokodille klemmene, og den virker.

Baksiden.

Krystallen som testes.

Resultatet på frekvenstelleren.
Som med alt mulig annet, finnes det flere muligheter og løsninger. Dette virker for meg. Jeg tar ikke noe ansvar for hva andre måtte gjøre.
Enjoy!
|